Człowiek, który wyszedł jako pierwszy w przestrzeń kosmiczną Nie żyje [+VIDEO]

Comments · 1951 Views

11 września odszedł Aleksiej Leonow. Był pierwszym człowiekiem, który opuścił statek kosmiczny i przebywał w otwartej przestrzeni kosmicznej.

O śmierci Leonowa poinformowało w piątek Centrum Przygotowania Kosmonautów im. Jurija Gagarina. Kosmonauta miała 85 lat. To właśnie on – 18 marca 1965 był pierwszym człowiekiem, który przebywał w otwartej przestrzeni kosmicznej. Leonow spędził w niej 12 minut i 9 sekund.

Zobacz także:

Syria: islamskie zbrojne bojówki wspierane przez Turcję zabiły szefową kurdyjskiej partii [+VIDEO/18+]

Minister spraw zagranicznych Ukrainy: są już pierwsze pozwolenia na ekshumacje szczątków Polaków

Irena Sendlerowa przeciwstawiła się „polskiej nazistowskiej okupacji” - kolejne zakłamane sformułowanie w ala-mediach

Exposé Zgrane z rezolucją

Monika jako kelnerką na stypach. "Często bywa, że po powrocie do mieszkania płaczę w poduszkę"

Żydowskie Zbrodnie partyzantki na Kresach północno-wschodnich

Leonow urodził się w biednej wiejskiej rodzinie w obwodzie kiemierowskim. Jego ojciec w 1937 r. był zesłany do Gułagu, który przeżył i powrócił do rodziny. Po drugiej wojnie światowej rodzina trafiła do zajętego przez ZSRR obwodu kaliningradzkiego. W 1960 Leonow trafił do pierwszego składu Oddziału Sił Powietrznych nr 1 gromadzącego przyszłych kosmonautów. Wybrano do niego 20 osób, spośród 3461 kandydatów.

Według rosyjskojęzycznej redakcji BBC pierwszy spacer człowieka w kosmosie nie był bezproblemowy. Nadmiar powietrza w skafandrze rozdął go tak, iż Leonow nie mógł powrócić na pokład statku kosmicznego Woschod-2. Zdołał poradzić sobie z tym problemem i wszedł do luku głową do przodu wbrew instrukcji i temu jak był szkolony. W czasie powrotu statku kosmicznego zawiodły systemy automatycznego sterowania i pilot Paweł Bieliajew dokonał pierwszego lądowania przeprowadzonego przy użyciu ręcznego sterowania. Po powrocie został mu nadany tytuł Bohatera Związku Radzieckiego.

 W latach 1965-1969 Leonow był członkiem załogi przygotowywanej do lądowania na księżycu. Jednak program został zakończony w związku z problemami rakiety N1 i udanym lądowaniem misji amerykańskiej. W 1969 r. przeżył zamach na przywódcę ZSRR Leonida Breżniewa, choć znajdował się w ostrzelanym samochodzie.

W latach 1970-1991 był zastępcą naczelnika Centrym Przygotowania Kosmonautów w stopniu generała-majora.

To kolejny pionier lotów kosmicznych, który zmarł w bieżącym roku. We wrześniu odszedł pierwszy niemiecki kosmonauta, Sigmund Jähn.

bbc.com/kresy.pl  http://hallsme.com/cH4ie

Comments