ABW wydaliła z Polski rosyjskiego wicekonsula

Comments · 2337 Views

Władze Polski wydały w roku bieżącym decyzję o uznaniu jednego z rosyjskich pracowników konsularnych za persona non grata na podstawie materiałów przedstawionych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn ujawnił, że na podstawie danych zebranych przez kontrwywiad, w marcu bieżącego roku za persona non grata został uznany jeden z wicekonsulów pracujących w Konsulacie Generalnym Federacji Rosyjskiej w Poznaniu. Wydalony pracownik konsularny otrzymał zakaz wjazdu na terytorium Polski i strefy Schengen.

Zobacz także:

Polski produkt na czarnej liście żywności. Importują skażone do Polski, żeby exportować jako Polskie skażone (Dobijanie

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny wciąż przeciw autokefalii dla PKU

Curtea de Argeş 1600 roku - bitwa o Rumunię

Babczenko wyleciał z Ukrainy do Izraela zapowiadając, że wjedzie do Moskwy "na Abramsie"

Amerykańska spółka górnicza na progu bankructwa

Izraelska korporacja, producent systemu inwigilacji Pegasus, pozwana do sądu

Kolejny nielegalny transport odpadów z Norwegii

Pierwszy pociąg towarowy z Chin już dojechał do Belgradu

„Rosjanin prowadził działania niezgodne ze statusem dyplomatycznym, które mogły szkodzić relacjom polsko-rosyjskim” – portal TVP Info przytacza uzasadnienie zastosowania ostrych środków przeciw rosyjskiemu pracownikowi konsularnemu. W przedstawionej informacji nie uściślono jakie to były działania.

Nieco konkretniej Żaryn mówił o przeprowadzonym jeszcze w 2017 r. wydaleniu trzech rosyjskich Olega Bondarenko, Dmitryja Kondraszowa i Aleksieja Martynowa. Bondarenko to zastępca dyrektora moskiewskiego think tanku i dyrektor Rosyjsko-Ukraińskiego Centrum Informacyjnego. Kondraszow jest politologiem publikującym artykuły między innymi na stronie agencji informacyjnej Regnum. Martynow ma być oficerem rosyjskiego wywiadu. „Wskazani mężczyźni pełnili ważne funkcje w ramach prowadzonych przeciwko Polsce i innym krajom działań hybrydowych” – twierdzi Żaryn

Żaryn określił agencję Regnum jako „przykrycie dla rosyjskich służb specjalnych w aspekcie prowadzenia wojny informacyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej”. Z kolei Martnow miał według niego należeć „do głównych zleceniodawców prorosyjskich projektów realizowanych w Polsce przez środowisko jednej z partii politycznych”. Żaryn nie uściślił jednak jaka partia miała realizować zlecenia Martynowa.

Żaryn poinformował także o tym, iż ABW pomogła szwedzkim służbom w rozpracowaniu agenta chińskiego wywiadu działającego w Szwecji.

Jeszcze w październiku na wniosek szefa ABW wydalono z Polski Dmitrija K. pracującego dla Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych w Moskwie (RISS). „Dmitryi K. pracujący w Polsce jako naukowiec, tak naprawdę inicjował elementy wojny hybrydowej przeciwko RP, a także utrzymywał kontakty z rosyjskimi służbami specjalnymi. Do jego +naukowych+ zadań należało m.in. wyszukiwanie w środowisku naukowym osób o prorosyjskim światopoglądzie, wciąganie ich do współpracy, a także instruowanie w kwestii szerzenia prorosyjskiej propagandy” – poinformował Żaryn.

tvp.info/interia.pl/kresy.pl / streambang.com

Comments