Hiszpanie znowu ścigają Puigdemonta

Comments · 2268 Views

Sąd Najwyższy Hiszpanii wydał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) wobec przebywającego na uchodźstwie Carlesa Puigdemonta, byłego prezydenta Katalonii. Decyzja o tym zapadła w poniedziałek, tego samego dnia, gdy Sąd Najwyższy Hiszpanii skazał na kary długoletniego więzienia dz

Co więcej, jak dowiedziała się hiszpańska agencja EFE, po wydaniu ENA byłemu prezydentowi Katalonii zakazano wstępu do wszelkich obiektów Parlamentu Europejskiego. Ma być to element „współpracy pomiędzy państwami członkowskimi a instytucjami europejskimi”.

Zobacz także:

Litwa: kary finansowe za zakłócenie Mszy św. w Turgielach

Czy to przypadkiem nie podpucha ?, Ustawa o zakazie edukacji seksualnej. PiS chce 5, a nie 3 lat więzienia

Obniżyli emerytury i o tym nie poinformowali, Emeryci w szoku

Chiny nawołują Turcję do przerwania operacji w Syrii [+VIDEO]

Węgry: Coca-Cola ukarana grzywną za propagandę reklamową promującą LGBT

„DGP”: w obozie Zjednoczonej Prawicy są tarcia ; ludzie Gowina chcą przejąć MSZ

Carles Puigdemont przebywa obecnie w Belgii, do której zbiegł z Hiszpanii w październiku 2017 roku w obawie przed aresztowaniem. Dzisiaj wziął udział w demonstracji na rzecz niepodległości Katalonii w pobliżu siedziby Komisji Europejskiej. Demonstracja zgromadziła kilkudziesięciu uczestników. Podczas manifestacji Puigdemont wyraził opinię, że zwolennicy niepodległości Katalonii „potrzebują pomocy europejskich demokratów”. Jego zdaniem to co dzieje się obecnie w Hiszpanii nie jest jedynie sprawą wewnętrzną, lecz czymś, co dotyczy „demokracji europejskiej i jej jakości”.

Puigdemont już wcześniej informował, że ma zakaz wstępu do Parlamentu Europejskiego. Tak było w maju br., gdy Puigdemont zwyciężył w wyborach europejskich, jednak nie pojawił się w Madrycie na ceremonii zaprzysiężenia europosłów, która jest wymagana przez hiszpańskie prawo. W związku z tym nie znalazł się na liście hiszpańskich europosłów, którą Madryt wysłał do Brukseli.

Przypomnijmy, że hiszpańskie władze już wcześniej kilkukrotnie wysyłały za Puigdemontem Europejski Nakaz Aresztowania. Tak było pod koniec 2017 roku, jednak Hiszpania szybko wycofała ENA, ponieważ okazało się, że w belgijskim systemie prawnym nie ma paragrafu analogicznego do paragrafu opisującego rebelię, co zarzucano byłemu prezydentowi Katalonii. W 2018 roku, gdy Puigdemont wybrał się do Finlandii, Hiszpania ponownie wystawiła wobec niego ENA, jednak lider katalońskich separatystów zdążył opuścić ten kraj. Na wniosek Hiszpanii Puigdemont został aresztowany w Niemczech, jednak Hiszpania wycofała ENA, gdy okazało się, że niemiecki sąd uznał, że Puigdemont nie może być sądzony w Hiszpanii za rebelię.

Kresy.pl / efe.com / nytimes.com / euobserver.com / independent.ie / politico.eu  http://hallsme.com/ci6Om

Comments