Wilno: za miesiąc ruszają najważniejsze prace remontowe Kaplicy Ostrobramskiej

Comments · 2257 Views

Główne prace remontowe w Kaplicy Ostrobramskiej w Wilnie rozpoczną się po 17 listopada, czyli po zakończeniu uroczystości ku czci Matki Bożej Miłosierdzia.

Jak poinformowała Kuria wileńska, zapowiadane już wcześniej prace w Kaplicy Ostrobramskiej w Wilnie rozpoczną się po Opiekach, czyli święcie Matki Boskiej Miłosierdzia, a zarazem MB Ostrobramskiej. Przypada ono 16 listopada. W tym roku, uroczystości ku czci Matki Bożej Miłosierdzia odbędą się w dniach 10-17 listopada.

Zobacz także:

2300 ton toksycznych odpadów z Norwegii w porcie w Świnoujściu

Litwini poprosili jankesów o zainstalowanie broni jądrowej? MSZ Litwy: padliśmy ofiarą hakerów

Syria: Turcja ostrzelała Kurdów, mimo zawieszenia broni

jankesi nałożyły karne cła na niektóre wyroby z UE

Ponad 8 mln zł kary za nieuczciwe praktyki dla wielkiego koncernu z branży przetwórczej nałożyła UOKiK

Agencja dpa: NATO ćwiczy użycie broni jądrowej

Służba  Ekonoma Archidiecezji Wileńskiej podpisała umowę z wykonawcą prac, czyli spółką  HSC Baltic. Prace mają zostać zakończone do końca 2020 roku. Projekt zakłada odnowienie fasady, okien i okiennic Kaplicy Ostrobramskiej, a także poprawę systemu wentylacji. Słynący łaskami Obraz Matki Miłosierdzia zostanie zabezpieczony specjalnym szkłem ochronnym. Ponadto, planowane jest urządzenie ekspozycji ze skarbca Kaplicy Ostrobramskiej.

Jak przypomina portal Wilnoteka, remont w Kaplicy Ostrobramskiej rozpoczął się w ubiegłym roku, przed wizytą papieża Franciszka. Za miesiąc mają natomiast ruszyć najważniejsze prace. Ich celem jest m.in. lepsze przystosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, żeby ułatwić im dostęp do położonej wyżej kaplicy. W związku z tym, zbudowana zostanie specjalna winda, która znacząco ułatwi pielgrzymowanie czy zwiedzanie osobom niepełnosprawnym.

Łącznie koszty renowacji wyniosą ponad 2 mln euro. Latem 2017 roku litewski resort kultury zatwierdził wsparcie z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej na realizację projektu renowacji Kaplicy Ostrobramskiej i kościoła św. Teresy. Podkreślano wówczas konieczność zachowania tego unikalnego obiektu dziedzictwa sakralnego i lepszego dostosowania do potrzeb odwiedzających to miejsce pielgrzymów i turystów.

Z tego względu, prace renowacyjne w ramach całego projektu obejmą także kościół pw. św. Teresy. Odnowione zostaną witraże, a malarstwo ścienne, sklepienia, okna i główne drzwi wejściowe będą odrestaurowane. Część piwnicy pod kościołem dostosowana zostanie do potrzeb pielgrzymów.

W galerii łączącej kościół z Kaplicą Ostrobramską, w wydzielonym specjalnie pomieszczeniu znajdzie się miejsce dla odrestaurowanych organów. W kościele, galerii i kaplicy ma być zainstalowany spójny system audio-wideo.

Jak informowaliśmy przed rokiem, strona litewska odrzuciła propozycję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, by Polacy mieli wpływ na kształt prac renowacyjnych w kaplicy ostrobramskiej w Wilnie. Minister i wicepremier Piotr Gliński zaproponował metropolicie wileńskiemu, abp Gintarasowi Grušasowi m.in. dofinansowanie prac konserwatorskich w Ostrej Bramie. Wcześniej, podczas rozmów ze stroną litewską, przedstawiciele MKiDN uprzedzali, że „jakakolwiek ingerencja w zabytkową tkankę Kaplicy (poprzez choćby usunięcie historycznych wot dziękczynnych czy ograniczanie dostępu pielgrzymów), może być przez nas bardzo źle odebrana i będzie musiała skutkować zdecydowaną reakcją polskiego rządu”. Ponadto, zaniepokojenie ministerstwa wzbudził także pomysł założenia w kaplicy ogrzewania podłogowego, co zmieni mikroklimat w tym miejscu i może zagrozić podobraziu wizerunku Marki Boskiej Ostrobramskiej. Polakom zależało na utworzeniu międzynarodowego komitetu, który miałby przejąć pieczę nad kaplicą ostrobramską. Według wiceministra kultury Jarosława Sellina, litewskie władze kościelne nie odniosły się pozytywnie do polskich postulatów, a rząd RL umył ręce powołując się na autonomię i suwerenność instytucji kościelnych na Litwie w kwestii ochrony dziedzictwa kulturowego.

W związku z litewską odmową MKiDN zapowiedziało, że będzie monitorować remont zgodnie polsko-litewskim protokołem z 2016 roku.

Wilnoteka.lt / Kresy.pl  http://hallsme.com/UecUY

Comments