Ty także możesz zostać bez pracy, nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk

Comments · 1944 Views

Praca w Polsce, a dokładniej zatrudnienie, jest na naprawdę wysokim poziomie. W ostatnim czasie notujemy najniższe bezrobocie w historii. Ale to się zmieni. Wszystko przez jedną decyzję, którą rządzący zamierzają wprowadzić w życie. Tym samym pracę stracić ma nawet 200 tys.

Praca - już niebawem pożegnać się z nią może nawet 200 tys. Polaków. O sprawie pisze branżowy portal Puls Biznesu, który powołuje się na analityków Credit Agricole. Ci zwracają uwagę na ogromny problem, jaki niesie ze sobą gwałtowne zwiększenie poziomu, na jakim znajdować się ma płaca minimalna. Ta obecnie wynosi 2250 złotych brutto, ale już w przyszłym roku ma wynieść 2600 złotych brutto, co mocno przebiło propozycje zarówno przedsiębiorców, jak i związkowców.

Zobacz także:

NYT: Trump "napuszczony" przez Orbana a na Ukrainę

Prezydent Syrii nazwał Erdogana złodziejem

Związkowcy z terminala w Gdańsku domagają się egzaminów dla Ukraińców

Waloryzacja Rodzina 500 plus. Znamy już datę

Moskiewski monitoring będzie rozpoznawał twarze

Szok ws. płacy minimalnej. Minister mówi "nie" 4 tys. zł brutto

Niewątpliwie decyzja ta była dyktowana osiągnięciem wyśrubowanego wyniku w wyborach parlamentarnych. Zgodnie z zapowiedzią Jarosława Kaczyńskiego z września tego roku, w w 2021 roku płaca minimalna ma wynieść już 3 tys. złotych brutto, a z początkiem 2024 roku będzie to już 4 tys. złotych brutto. Jest to bodaj najbardziej radykalna gospodarcza decyzja władzy, od której zależy praca niejednego Polaka. Według analityków Credit Agricole nawet 200 tys. Polaków.

Praca zostanie utracona przez nawet 200 tys. osób

Wspomniani analitycy opublikowali właśnie pierwszą część pogłębionej analizy dotyczącej wpływu podwyższonej płacy minimalnej na rynek pracy w Polsce. Zgodnie z nią podwyższenie minimalnego wynagrodzenia doprowadzi do tego, że praca będzie poszukiwana przez nawet 200 tys. osób, które straci ją przez gwałtowny wzrost minimalnej. Pracodawcy nie będą bowiem mieli pieniędzy na wynagradzanie swoich pracowników. Łatwiej więc będzie im zwolnić chociaż część załogi, by podkręcić minimalną dla pozostałych zatrudnionych

- Badania empiryczne potwierdzają negatywny - o zróżnicowanej sile - wpływ wyższej płacy minimalnej na zatrudnienie w Polsce. Szczególnie negatywne efekty obserwowane są w przypadku uboższych regionów (gdzie płaca minimalna jest relatywnie wysoka w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia) lub wśród osób młodych. Na poziomie całego kraju wzrost płacy minimalnej również oddziałuje w kierunku spadku zatrudnienia - czytamy w analizie ekspertów Credit Agricole.

Płaca minimalna wzwyż, praca w dół, czyli jak jedną decyzją pozbawić 200 tys. osób zatrudnienia

Konkluzja jest więc prosta - zwiększenie relacji między płacą minimalną, a średnią krajową z obecnego poziomu poniżej 45% do 56% za cztery lata będzie miało fatalny skutek dla zatrudnienia w Polsce. Praca będzie nagle poszukiwana przez 200 tys. osób więcej, co oczywiście zwiększy bezrobocie w kraju. Dlatego też eksperci nie zalecają zwiększania tempa wzrostu płacy minimalnej, a utrzymanie go na podobnym do tego z 2019 roku.

- Na podstawie przeprowadzonej symulacji można wnioskować, że ze względu na zapowiedziany przez PiS silny wzrost płacy minimalnej w kolejnych latach, poziom zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw ukształtuje się w 2024 r. na poziomie o 3,5 proc. niższym (ok. 200 tys. pracowników mniej) niż w alternatywnym scenariuszu, w którym płaca minimalna rosłaby w takim samym tempie jak w 2019 r. - cytuje analizę Credit Agricole portal Puls Biznesu.

www.biznesinfo.pl / streambang.com

Comments