Dania zgodziła się na budowę Nord Stream 2

Comments · 1815 Views

Duńska Agencja Energetyki wydała zgodę na położenie gazociągu Nord Stream 2 w duńskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku. – podał w środę Interfax powołując się na komunikat duńskiej agencji. Dania była ostatnim państwem, którego zgoda była konieczna do poło

Jak napisano w komunikacie Duńskiej Agencji Energetyki, gazociąg zostanie poprowadzony na południowy wschód od wyspy Bornholm. Duński regulator mógł wybrać jedną z dwóch tras zaproponowanych przez spółkę budującą gazociąg – o długościach 147 km i 164 km. Wybrano krótszą trasę oceniając, że będzie się to wiązało z mniejszym ryzykiem dla środowiska naturalnego.

Zobacz także:

Ambasador Izraela po raz kolejny oskarża Konfederację o antysemityzm

Polityk PiS ujawnił cel tej partii - żeby nie powstała prawica narodowa

kibice NAC Breda uczcili żołnierzy gen. Maczka [+VIDEO/+FOTO]

Komisja Europejska skarży się przeciwko Polsce w Trybunale Sprawiedliwości UE

Zrobiliśmy sobie z Polski wielkie wysypisko. Te kraje zwożą do nas śmieci na potęgę

Wielki strajk izraelskich dyplomatów. w Warszawie zamknięto Ambasadę Izraela

Wielkie manewry rosyjskiej floty podwodnej, odpalono rakietę Buława [+VIDEO]

Proces uzyskania duńskiego zezwolenia trwał od kwietnia 2017 roku. Pierwszy wniosek spółki Nord Stream 2 przewidywał poprowadzenie gazociągu na południe od Bornholmu, w tym samym miejscu, w którym przebiega pierwsza nitka gazociągu. W 2018 roku Nord Stream 2 zaproponowało alternatywną trasę przebiegającą na północny zachód od wyspy. Zgodę Duńczyków uzyskał jednak trzeci wniosek, złożony w kwietniu br. Strona duńska odwlekała wydanie zgody wymagając od konsorcjum udowodnienia, że inwestycja nie wywoła strat ekologicznych. Nord Stream 2 dostarczyło wymaganą dokumentację, twierdząc jednocześnie, że była to „świadoma próba opóźnienia realizacji projektu”. Jak pisaliśmy, w czerwcu br. Gazprom – właściciel Nord Stream 2 – zagroził Duńczykom, że będą musieli pokryć koszty „możliwych opóźnień”.

Wcześniej Rosjanie uzyskali zgody na poprowadzenie rurociągu przez wody terytorialne Niemiec, Finlandii i Szwecji.

Według Interfaxu na koniec września br. Nord Stream 2 był ukończony w 83 proc. Dotychczas położono 2042 km gazociągu. Zdaniem szefa Gazpromu Aleksieja Millera, położenie rur w duńskiej strefie ekonomicznej zajmie 5 tygodni.

Kresy.pl / Interfax / PAP / streambang.com

Comments