kibice NAC Breda uczcili żołnierzy gen. Maczka [+VIDEO/+FOTO]

Comments · 1868 Views

Kibice holenderskiego klubu NAC Breda złożyli hołd generałowi Stanisławowi Maczkowi i polskim żołnierzom, którzy 75 lat temu wyzwolili ich miasto spod niemieckiej okupacji.

We wtorek 29 października przypadała 75. rocznica wyzwolenia miasta Breda w Holandii przez żołnierzy 1. Polskiej Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. Miejscowi kibice oddali z tej okazji hołd generałowi i polskim żołnierzom, którzy wyzwolili ich spod niemieckiej okupacji.

Zobacz także:

Komisja Europejska skarży się przeciwko Polsce w Trybunale Sprawiedliwości UE

Zrobiliśmy sobie z Polski wielkie wysypisko. Te kraje zwożą do nas śmieci na potęgę

Wielki strajk izraelskich dyplomatów. w Warszawie zamknięto Ambasadę Izraela

Wielkie manewry rosyjskiej floty podwodnej, odpalono rakietę Buława [+VIDEO]

Ponad 650 tys. Polaków wyląduje pod kreską. Ciebie też mogą skazać na głodową emeryturę

Spory o miejsca w Sejmie. Gdzie zasiądą posłowie Konfederacji?

Kancelaria premiera ujawnia. Powstanie nowe ministerstwo

Tego samego dnia na miejscowym stadionie rozgrywany był mecz Pucharu Holandii pomiędzy NAC Breda a FC Emmen. Na jeden dzień arena zmieniła nazwę na Stanisław Maczek Stadion. Ponadto, kibice z Bredy zaprezentowali efektowną sektorówkę z ogromnym napisem „Dzięki” oraz podpis „1. Polska Dywizja Pancerna”. Symbolicznego rozpoczęcia meczu dokonali krewni dwóch polskich żołnierzy, którzy brali udział w walkach sprzed 75 lat.

„Hołd dla polskich wyzwolicieli. Ależ fajnym klubem jest NAC” – powiedział komentator holenderskiej telewizji Fox Sports.

Klub NAC Breda zamieścił też informację dotyczącą rocznicy na swojej stronie internetowej:

„Dzięki jego podejściu (gen. Maczka – przyp. red.), w którym użyto nie tylko artylerii, ale i piechoty, zachowało się wiele charakterystycznych elementów miasta. Dlatego chcemy wyrazić naszą wdzięczność tym, którzy oddali życie i je ryzykowali za wyzwolenie naszego miasta”.

Gen. Stanisław Maczek to polski bohater wojenny, kresowianin, generał, który podczas II Wojny Światowej bronił Wielkiej Brytanii. Brał też udział w wojnie polsko-ukraińskiej w latach 1918-1919, a potem w walkach z bolszewikami. Walczył również we wrześniu 1939 roku przeciwko Niemcom, jako dowódca 10 Brygady Kawalerii, która była pierwszą większą jednostką pancerno-motorową polskiej armii. W 1940 roku walczył w obronie Francji, później przedostał się do Wielkiej Brytanii. Po inwazji w Normandii wraz ze swoją 1. Dywizją Pancerną walczył m.in. pod Falaise, Ypres, Bredą. Przyjął kapitulację twierdzy Wilhelmshaven, bazy Kriegsmarine.

Po wojnie gen. Maczek pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii, osiadł w Edynburgu w Szkocji. Brytyjski rząd odmówił mu generalskiej emerytury i był zmuszony pracować jako sprzedawca, a później jako barman. Zmarł 11 grudnia 1994 r. w Edynburgu, w wieku 102 lat.

Rok temu, dzięki kampanii zmarłego lorda Frasera i wysiłkom jego córki, w Edynburgu odsłonięto pomnik generała.

wp.pl / Kresy.pl / streambang.com

Comments