Ponad 650 tys. Polaków wyląduje pod kreską. Ciebie też mogą skazać na głodową emeryturę

Comments · 2516 Views

Emerytura to nieodzowny element codzienności polskiego seniora. Bez świadczenia emeryci nie byliby w stanie normalnie żyć. Wielu niebawem utknie pod kreską. Mowa o 650 tys. osób.

Emerytura niższa niż minimalna jest, w przeciwieństwie do płacy niższej niż minimalna, wciąż legalnie przyznawana. Doprowadza to do sytuacji, że rośnie liczna osób, których emerytura wynosi poniżej 1100 zł brutto, co stanowi emerytalne minimum. Jak podaje Wyborcza.biz, w 2011 roku takich osób było 24 tys., a w 2018 roku, czyli w ciągu 7 lat ich liczba wzrosła ponad 9-krotnie do poziomu ponad 218 tys. Polaków.

Zobacz także:

Spory o miejsca w Sejmie. Gdzie zasiądą posłowie Konfederacji?

Kancelaria premiera ujawnia. Powstanie nowe ministerstwo

MĘSKOŚĆ I ŻEŃSKOŚĆ - NAGA PRAWDA

Prawie 80 proc. szpitali w Polsce chce zatrudniać medyków z Ukrainy

Restaurator bije na alarm: b. klasztor kapucynów w Olesku popada w ruinę

Przeciwnicy obustronnego wycofania wojsk protestowali pod administracją prezydenta Ukrainy

Podlaskie: pijany Białorusin przejechał tirem rodaka, który próbował go zatrzymać

Niestety, zgodnie z raportem Federacji Przedsiębiorców Polskich, w 2025 roku emerytów z lichszą niż minimalna emeryturą będzie już pół miliona. W 2030 roku liczba ta zwiększy się do 650 tys. Polaków. W szczególnie trudnej sytuacji są kobiety, spośród których niższa od minimalnej emerytura dotyczy aż 85,8%. Ich emeyrtura poniżej minimalnej to efekt niższych płac na rynku, ale również przerwa w pracy, którą kobiety spożytkowały na poród i wychowanie potomstwa, a także fakt, że na emeryturę przechodzą 5 lat wcześniej.

Emerytura gorsza niż minimalna dla ponad 600 tys. Polaków

Liczba osób pod kreską, względem emerytury minimalnej, będzie jednak rosnąć z roku na rok. Wspomniany raport wskazuje, że problem wynika z tego, że w Polsce obowiązuje największy w Unii Europejskiej odsetek umów cywilno-prawnych, które zastępują umowy o zlecenie. Jak bardzo źle będzie? Pewne zapowiedzi tej sytuacji widać już obecnie. Zgodnie z danymi ZUS w 2019 roku o 31,3% wzrosła liczba osób, których emerytura nie przekracza 500 zł miesięcznie.

1/3 emerytów, którzy znajdują się obecnie pod kreską, miesięcznie zgarnia od 100 do 600 złotych świadczenia emerytalnego. 32,1% z nich dostaje emeryturę od 600 do 800 złotych, a 33,5% zgarnia emeryturę wyższą od 800 złotych, ale wciąż niższą niż minimalna. Przekłada się to na rosnący odsetek seniorów figurujących w rejestrach długów. Z tych wynika, że już 238 tys. osób spośród nich ma problemy z opłatami, czego powodem jest za niska emerytura. Średni dług emeryta to 13 tys. złotych.

Obecnie, by kwalifikować się na minimalne świadczenie, trzeba osiągnąć wiek emerytalny i mieć przepracowaną odpowiednią ilość okresów składkowych. Minimalna emerytura przypada mężczyznom po 25 takich okresach, a kobietom po 20.

www.biznesinfo.pl / streambang.com

Comments