Polacy tracą, bo nie nadążają za zmianami w emeryturach. W efekcie otrzymają głodowe świadczenia

Comments · 6284 Views

Emerytury to temat, który dla wielu Polaków pozostaje niejasny. Badania grupy ubezpieczeniowej Nationale-Nederlanden wskazują, że zmiany w emeryturach są niezrozumiałe dla zdecydowanej większości Polaków. Grupa, która posiada wiedzę na ten temat, to przede wszystkim osoby starsz

Emerytury niejasne dla Polaków

Emerytury i zmiany, jakie zaszły niedawno w systemie, są niezrozumiałe dla większości Polaków. Chodzi o m.in. przekształcenie środków z OFE w Indywidualne Konta Emerytalne - podaje portal money.pl, powołując się na analizę grupy ubezpieczeniowej Nationale-Nederlanden.

Zobacz także:

Polska i Węgry oficjalnie nie chcą uchodźców, a wpuszczają coraz więcej imigrantów zarobkowych

Popołudniowe drzemki są oznaką zdrowia, a nie lenistwa

„Bild”: Berlin chce pomóc Nord Stream 2 w obejściu unijnej dyrektywy gazowej

Szczyt Przyjaciół Spójności w Pradze. Grupa Wyszehradzka przeciwko cięciom na politykę spójności i rolną

W Kałuszu odsłonięto tablicę upamiętniającą Dmytra Palijiwa [+FOTO]

Orban został premierem Rumunii

Większość imigrantów zarobkowych na Węgrzech to Ukraińcy

Prawie 7 baniek z Ministerstwa Zdrowia trafiło do TVP Jacka Kurskiego - ”A ludzie umierają na SOR-ach”

Z analizy wynika, że wśród osób, które mają jakąkolwiek wiedzę na temat, jakim są zmiany w emeryturach, dominują osoby starsze. Jednak nie są one w stanie wyjaśnić, na czym polegają zmiany dotyczące emerytury. Zdaniem ekspertów, znajduje to też potwierdzenie w liczbach. Na koniec 2018 roku Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) posiadało 995,7 tys. Polaków, z kolei Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) miało 730,4 tys. osób.

System nie budzi zaufania

Joanna Walczuk, ekspertka Nationale-Nederlanden uważa, że “to kropla w morzu potrzeb 38-milionowego kraju, w którym już obecnie ponad 8 mln osób jest na emeryturze”. Zdaniem ekspertów brak wiedzy na temat, jakim są zmiany w emeryturach, może być spowodowany brakiem zaufania do systemu emerytalnego w Polsce. - Przy aktualnych dyskusjach publicznych w sprawie przekształcenia OFE w IKE oraz modyfikacjach drugiego i trzeciego filaru, Polacy wyrobili sobie przekonanie, że nie można mieć pewności, czy obecny system emerytalny nie zmieni się w czasie, gdy oni przejdą na emerytury - podkreśla ekspertka.

Warto oszczędzać

Walczuk uważa, że większość Polaków, w szczególności młodych nie myśli nawet o temacie, jakim są emerytury. - Często takie „granie na zwłokę” ciągnie się latami, tymczasem skuteczne oszczędzanie wymaga prostych mechanizmów. Wystarczy wyrobić w sobie nawyk odkładania pieniędzy w momencie, gdy na naszym koncie pojawia się wynagrodzenie. Można zacząć od symbolicznych kwot, ale odkładanych systematycznie. Ważne, aby zgromadzone fundusze nie były dla nas łatwo dostępne. Nawet niewielkie oszczędności pomogą nam w sytuacji nieprzewidzianych wydatków - tłumaczy ekspertka Nationale-Nederlanden. Dla przyszłych pokoleń jedyną szansą na podniesienie emerytury jest oszczędzanie.

Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego średnia wysokość emerytury wynosi aktualnie 2236,84 zł brutto.

www.biznesinfo.pl / streambang.com

Comments