Prezydent Litwy: formuła Steinmeiera jest bardziej korzystna dla Rosji

Comments · 4941 Views

Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda skomentował sprawę tzw. formuły Steinmieiera, dotyczącą uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy.

W rozmowie z portalem Delfi, którą cytują ukraińskie media, litewski prezydent Gitanas Nauseda był pytany o tzw. formułę Steinmieiera, dotyczącą uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy.

Zobacz także:

Szczerski we Lwowie. Ukraina oczekuje od Polski „właściwego uporządkowania ukraińskich miejsc pamięci”

USA budują bazy wojskowe na zajętych polach naftowych w Syrii

Jak zrobić idealny dla siebie ziołomiód domowym sposobem?

Polacy tracą, bo nie nadążają za zmianami w emeryturach. W efekcie otrzymają głodowe świadczenia

Polska i Węgry oficjalnie nie chcą uchodźców, a wpuszczają coraz więcej imigrantów zarobkowych

Popołudniowe drzemki są oznaką zdrowia, a nie lenistwa

„Bild”: Berlin chce pomóc Nord Stream 2 w obejściu unijnej dyrektywy gazowej

Szczyt Przyjaciół Spójności w Pradze. Grupa Wyszehradzka przeciwko cięciom na politykę spójności i rolną

– Nie ma nic złego w „formule Steinmeiera”, ale moim zdaniem, ona jest bardziej opłacalna dla Rosji, nie dla Ukrainy – powiedział prezydent RL. Przypuszcza też, że ktoś naciska na ukraiński rząd, żeby zawarł porozumienie ze stroną rosyjską.

Tzw. formuła Steinmeiera to sposób realizacji porozumień mińskich zaproponowany w 2016 r. przez ówczesnego szefa dyplomacji, a obecnie prezydenta Niemiec, Franka-Waltera Steinemeiera. Zakłada on, że najpierw Ukraina uchwala ustawę o przeprowadzeniu wyborów na terytoriach Donbasu kontrolowanych przez tamtejszych separatystów. Wybory jakie odbędą się na tym obszarze mają być kontrolowane przez OBWE i jeśli potwierdzi ona ich demokratyczność tymczasowo wprowadzany jest w życie specjalny status administracyjny dla tych rejonów. W następnym kroku Ukraina wpisuje specjalny status administracyjny wydzielonych rejonów Donbasu do swojej konstytucji i w końcu przejmuje nad nimi pełną kontrolę. Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma przedstawił jednak warunki Kijowa na jakich Ukraińcy zgodzą się na wdrożenie formuły.

Na taką opcję kategorycznie nie zgadzały się poprzednie władze Ukrainy, a obecnie duża część obozu pomajdanowego oraz ukraińscy nacjonaliści. Ci ostatni organizują na Ukrainie protesty pod hasłem „Nie dla kapitulacji”.

Formuła Steinmeiera jest jedną z opcji wprowadzenia w życie ustawy przyznającej specjalny status okupowanej części Donbasu, przy czym kształt i termin jej wdrożenia powinny uwzględniać głos ukraińskiego społeczeństwa – uważa z kolei polskie MSZ. Zaznacza, że w ramach działań zmierzających do uregulowania konfliktu nie mogą ucierpieć oczekiwania części obywateli Ukrainy, która wyraża aspiracje pro-europejskie.

112.ua / Kresy.pl / streambang.com

Comments