Możesz dostać rekompensatę za drogo kupiony grunt. Musisz się jednak spieszyć

Comments · 1819 Views

Kupno gruntu - możesz otrzymać rekompensatę. Jednak należy się spieszyć, gdyż jak orzekł Sąd Najwyższy: “Powództwo o odszkodowanie za utratę wartości nieruchomości spowodowaną zmianami miejscowych planów zagospodarowania należy złożyć w ciągu pięciu lat od wejścia

Kupno gruntu - jeśli się pospieszysz, otrzymasz rekompensatę

Kupno gruntu. Spółka J. będąc właścicielem dużej działki w Białymstoku, chciała zrobić z niej użytek na budowę osiedla mieszkaniowego, jednak inwestycja okazała się nietrafiona. Powodem fiaska była zmiana tamtejszego planu zagospodarowania przestrzennego, w którym uwzględniono przeznaczenie większości obszaru na tereny zielone, ze sposobnością działalności jedynie usługowo-rekreacyjnej. Wartość działki raptownie zmalała, a warunki zabudowy straciły moc. Spółka J. zażądała od miasta 11 mln zł z tytułu utraty wartości nieruchomości i pozwała je w tej sprawie do sądu. “Możliwość taką przewiduje art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1945 ze zm.) - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Zobacz także:

Litewskie ministerstwo sprawiedliwości inicjuje dyskusję ws. pisowni imion

Rywal Netanjahu otrzyma misję tworzenia rządu Izraela

Rosja i Turcja podpisały memorandum w sprawie Syrii

Klienci Lidla znowu na celowniku oszustów.

Premier Ukrainy żąda od Polski rozwiązania kwestii licencji dla ukraińskich przewoźników

W Świnoujściu zawrócono statek który transportował 2300 ton toksycznych odpadów z Norwegii

Kruczki prawne

“Artykuł 37 ust. 3 ustawy określa jednak, że takie roszczenia odszkodowawcze można wytaczać w terminie pięciu lat od dnia, w którym plan miejscowy albo jego zmiana stały się obowiązujące. W tym przypadku nowy plan zaczął obowiązywać w sierpniu 2008 r.” - pisze “DZP”. Spółka J. wystosowała wtedy żądanie o odszkodowanie i podjęła próbę ugody (nieudaną), a kolejno zdecydowała się zaskarżyć plan miejscowy do sądu administracyjnego. Wyrok w tej sprawie wydano w kwietniu 2011 r., jednak pozew o rzeczone odszkodowanie trafił do sądu nie wcześniej jak w październiku 2015 r.

Wygaśnięcie roszczeń

“DZP” poinformował jaki był efekt całej sprawy:

“Efekt był taki, że powództwo, apelacja i skarga kasacyjna zostały oddalone w całości. Sąd Najwyższy wskazał w uzasadnieniu wyroku, że przepisy przewidują określony termin na zgłoszenie roszczeń. Wprawdzie spółka wnioskowała o odszkodowanie i doszło do nieudanej próby ugodowej, ale nastąpiło tu tylko przerwanie biegu terminu zawitego do wytaczania takich powództw”.

Sprawy sądowe przeciwko samorządom w praktyce należy wszczynać w ciągu wspomnianych pięciu lat. Jednak spółka J. nie spełniła tego warunku i pozew złożyła przeszło siedem lat od zaistnienia nowego planu oraz zawezwania do próby ugodowej. Efektem było to, że roszczenia wygasły oraz zostały odrzucone przez sądy.
 
www.biznesinfo.pl / streambang.com
Comments