Rosyjskie bombowce strategiczne wylądowały Południowej Afryce

Comments · 3835 Views

Najnowocześniejsze rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160 wylądowały w RPA w dniu rozpoczęcia Forum Rosja-Afryka w rosyjskim Soczi.

„Przelot samolotów dalekiego zasięgu odbywał się w przestrzeni powietrznej nad akwenami Morza Kaspijskiego i Arabskiego, a także Oceanu Indyjskiego. Długość lotu wyniosła ponad 13 godzin. W tym czasie lotnicy WKS [Sił Kosmiczno-Powietrznych] Rosji przebyli ponad 11 tysięcy kilometrów” – agencja informacyjna Interfax cytuje oficjalne oświadczenie na temat lotu.

Zobacz także:

Amerykański dyplomata zeznał niekorzystnie dla Trumpa

Szykują się aż 40 nowych podatków. Polacy mogą ich nie udźwignąć, nawet mając 500 plus

Zabawa z dzieckiem może kształtować jego przyszłość

Niedziela: Prezes Trybunału broni aborcji eugenicznej

Nowe opłaty od przyszłego roku. Polska rodzina będzie dokładać do przestarzałych technologii

Rząd Polski chce zarobić na wzroście liczby zgonów. Może zyskać 3,4 mld złotych

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało też, że „na ostatnich etapach trasy samoloty Tu-160 były eskortowane przez Saab myśliwce JAS 39 Gripen WWS [Powietrznych Sił Zbrojnych] RPA”. W czasie lotu rosyjskie bombowce miały być tankowane w powietrzu. „Lot samolotów Tu-160 był realizowany w ścisłej zgodności z międzynarodowymi regułami korzystania z przestrzeni powietrznej” – podkreśliło rosyjskie Ministerstwo.

Bombowce strategiczne nie były jedynymi rosyjskimi samolotami, które doleciały w środę do RPA. Towarzyszyły im samoloty Ił-62 oraz An-124 Rusłan.

Tu-160 to najnowocześniejszy rosyjski bombowiec strategiczny. To ponaddźwiękowa maszyna o zmiennej geometrii skrzydeł. Jest używany w rosyjskich siłach powietrznych od 1987 r. Napędzany przez cztery silniki turboodrzutowe może osiągnąć prędkość do 2200 km/h. Zasięg maszyny przekracza 13 tys. km. Samolot ten może zabrać do 12 pocisków manewrujących Raduga Ch-55, które mogą być uzbrojone w głowice jądrowe.

Rosyjskie bombowce strategiczne przyleciały do RPA w dniu rozpoczęcia Forum Rosja-Afryka. Do rosyjskiego Soczi na dwudniową konfederację przybyli prezydenci i szefowie rządów 43 państw afrykańskich.

interfax.ru/kresy.pl / streambang.com

Comments