Białoruś: Polacy wyrzuceni, nauczyciele wrócili do szkoły w Grodnie

Comments · 6343 Views

Do Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego w Grodnie wraca małżeństwo polskich nauczycieli. Wcześniej musieli opuścić Białoruś, ponieważ białoruskie władze nie przedłużyły im prawa pobytu.

Małżeństwo nauczycieli z Polskiej Szkoły Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi im. Króla Stefana Batorego w Grodnie, które we wrześniu br. musiało opuścić Białoruś, ponieważ białoruskie władze nie przedłużyły im prawa pobytu, wróciło do Grodna. Oboje otrzymali białoruskie wizy i zgodę na pracę.

Zobacz także:

Cenckiewicz: z konkursu Książka Historyczna Roku wykluczono nie tylko "Wołyń

Ukraiński prokurator zwolnił swojego zastępcę odpowiedzialnego za śledztwo ws. Masakry na Majdanie

Rosyjskie bombowce strategiczne wylądowały Południowej Afryce

Amerykański dyplomata zeznał niekorzystnie dla Trumpa

Szykują się aż 40 nowych podatków. Polacy mogą ich nie udźwignąć, nawet mając 500 plus

Zabawa z dzieckiem może kształtować jego przyszłość

Informację przekazała szefowa nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi, Andżelika Borys. W rozmowie z PAP powiedziała, że para nauczycieli jest już w Grodnie. – Wcześniej wydano im białoruskie wizy, umożliwiające wjazd do kraju – wyjaśniła.

Jak informowaliśmy miesiąc temu, Wydział Spraw Wewnętrznych Administracji Rejonu Leninowskiego Grodna zobowiązał dwoje nauczycieli z Polski, Małgorzatę i Tomasza Banaszkiewiczów, do opuszczenia terytorium Białorusi. Małżeństwo pracowało dla Szkoły Społecznej przy ZPB im. Króla Stefana Batorego w Grodnie. Oboje próbowali zalegalizować swój pobyt, ale bez skutku. Polska organizacja zapowiadała wówczas odwołanie się od decyzji urzędników dzielnicowych. Przedstawiciele ZPB określili posunięcie białoruskich władz mianem „ciosu w polskie szkolnictwo na Białorusi”. Ponadto, podobny los miał spotkać dwójkę innych pedagogów współpracujących z ZPB, a także nauczycieli zatrudnionym w innej polskiej szkole, prowadzonej przez organizację Polska Macierz Szkolna, również skierowani do pracy na Białorusi przez podlegający pod polskie ministerstwo edukacji Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG).

Według przedstawicieli ZPB, w sprawie polskich nauczycieli interweniowała polska dyplomacja, a także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Na początku miesiąca informowaliśmy, że białoruskie władze zgodziły się na powrót dwojga wyrzuconych nauczycieli i Związek może ich ponownie zaprosić. Białoruskie MSZ obiecało, że pozytywnie rozpatrzy ich sprawę. Tak też się stało. Borys podkreślała wówczas, że takie sytuacje są niepożądane, bo szkodzą przede wszystkim uczącym się w szkołach dzieciom.

Ponadto, jak pisaliśmy wcześniej, dwóch innych nauczycieli z Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego otrzymało już od białoruskiego MSW przedłużenie prawa pobytu na Białorusi. Oznacza to, że w sumie czworo polskich nauczycieli będzie mogło kontynuować pracę w tej placówce szkolnej w Grodnie.

Na Białorusi, gdzie mieszka co najmniej 295 tys. Polaków, działają tylko dwie szkoły publiczne z polskim językiem nauczania – w Grodnie i w Wołkowysku. Nawet ich działalność jest ograniczana poprzez ograniczanie liczby dzieci przyjmowanych do pierwszych klas. Jeszcze w 2015 r. władze zlikwidowały ostatnią grupę przedszkolną w której wychowanie było prowadzone w języku polskim. Dlatego powstają szkoły społeczne, zakładane zwykle przez organizacje miejscowych Polaków, które zaspokajają częściowo zapotrzebowanie miejscowej polskiej społeczności na nauczanie w języku polskim. Jednak także on mają problemy z funkcjonowaniem.

znadniemna.pl / Kresy.pl / streambang.com

Comments