Droższe remonty, budowa i mieszkanie. Wszystko przez obowiązek nie do uniknięcia

Comments · 1960 Views

Mieszkanie, remont i budowa - to wszystko będzie droższe niż do tej pory. Od początku listopada do budowlanki zostaje wchodzi w życie obowiązkowa podzielona płatność, tzw. split payment. Dla mniejszych przedsiębiorstw może to oznaczać kłopoty. Z kolei klienci odczują wzrost c

Mieszkanie, budowa i remont zdrożeją

Mieszkanie, remonty i inne usługi budowlane zdrożeją. Ma to związek z wprowadzeniem tzw. split payment, czyli podzielonej płatności. W Polsce obowiązuje od lipca ubiegłego roku, ale była ona ona dobrowolna. Od początku listopada będzie to obowiązkowa metoda płatności w sektorze budowlanym.

Zobacz także:

umowa o pracę dla gdynianki z zespołem Downa

na Wołyniu w Mizoczu uporządkowano polski cmentarz. "Wywieziono 9 ciężarówek śmieci" [+FOTO]

Oczyszczanie z pestycydów warzywa i owoce domowymi sposobami?

Mięso z Ukrainy wjeżdża do Polski „tylnymi drzwiami” twierdzą Eksperci

Polska już multikulturowa - kraj z największą liczbą zezwoleń dla imigrantów spoza UE

500 zł mandatu lub utrata dowodu rejestracyjnego. Wymiana niektórych części w aucie grozi karą

Split payment dopadł budowlankę

Na czym polega split payment? Portal money.pl wyjaśnia, o co chodzi w metodzie podzielonej płatności. Każdy przedsiębiorca, który dostaje przelewem zapłatę za fakturę, otrzymuje dwa przelewy. Wartość netto jest przekazywana na konto firmy, a podatek VAT trafia na drugie, specjalne konto, także przypisane do przedsiębiorcy.

- "Największa obawa wynika z trudnego do przewidzenia zachowania średnich i mniejszych firm w myśl prostej zasady: jeśli nie wiadomo, jak będzie, to może na wszelki wypadek wyceńmy ryzyko spadku płynności i podnieśmy ceny. Dokładnie taki sposób myślenia przyczynił się do wzrostu cen o ok. 20 proc. po wprowadzeniu odwróconego VAT-u w 2017 r." - powiedział dla portalu money.pl dr Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Bardziej zagrożone mniejsze firmy

Sektor budowlany zawsze miał problem z płynnością finansową. Wynika to z tego, że zleceniodawcy nie płacili i nadal nie płacą na czas za wykonane usługi.

Dr Damian Kaźmierczak zwraca uwagę, że więcej obaw mają mniejsze przedsiębiorstwa budowlane, co jest spowodowane możliwym pogorszeniem ich płynności finansowej. Większe firmy zachowują spokój, bo ich fundamenty ekonomiczne są po prostu bardziej stabilne.

Wprowadzenie MPP spowoduje zniesienie mechanizmu odwróconego VAT w sektorze budowlanym, z czego są zadowolone duże firmy. Z kolei dla osób prywatnych oznacza to podwyżkę cen usług budowlanych, co wynika z sytuacji mniejszych firm, które będą miały problem z przystosowaniem się do nowych zasad.

www.biznesinfo.pl / streamabng.com

Comments