Rosyjski Ambasador wezwany do azerbejdżańskiego MSZ - spór w sprawie Górskiego Karabachu

Comments · 1850 Views

Ambasador Rosji w Baku, został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu po tym gdy w Moskwie gościli przedstawiciele Republiki Górskiego Karabachu.

Ambasador Rosji w Azerbejdżanie, Michaił Boczarnikow odebrał w miejscowym MSZ notę protestacyjną gospodarzy. Azerbejdżański resort poinformował o tym na swojej stronie internetowej, a za nim rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti. Powodem akcji azerbejdżańskich władz były kontakty jakie Rosjanie utrzymują z władzami nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu, którą Baku uważa za swoją zbuntowaną prowincję.

Zobacz także:

Wrocław: Polska i UE płacą za kursy dla Ukraińców, m.in. jak uzyskać polskie obywatelstwo

Rząd zajmie się alkoholowymi "małpkami"

Prezydent Litwy: formuła Steinmeiera jest bardziej korzystna dla Rosji

Szczerski we Lwowie. Ukraina oczekuje od Polski „właściwego uporządkowania ukraińskich miejsc pamięci”

USA budują bazy wojskowe na zajętych polach naftowych w Syrii

Jak zrobić idealny dla siebie ziołomiód domowym sposobem?

Polacy tracą, bo nie nadążają za zmianami w emeryturach. W efekcie otrzymają głodowe świadczenia

Polska i Węgry oficjalnie nie chcą uchodźców, a wpuszczają coraz więcej imigrantów zarobkowych

W Moskwie gościli niedawno szef dyplomacji nieuznawanej, ormiańskiej republiki, Masis Malian i jej minister kultury Lernik Owannisjan. RIA Nowosti nie podaje jednak kiedy dokładnie miała miejsce ich wizyta w Rosji. „Podobne wizyty niezmiennie noszą prowokacyjny charakter i są skierowane przeciw suwerenności i integralności terytorialnej Republiki Azerbejdżańskiej” – agencja cytuje stanowisko azerbejdżańskiej dyplomacji.

Republika Górskiego Karabachu powstała w wyniku powstania zamieszkujących region Ormian przeciw władzom Azerskiej SRR. W latach 1990-1994 w krwawej wojnie Ormianie, przy wsparciu władz Armenii obronili swoją niezależność od Baku, jednak państwowość Republiki Górskiego Karabachu nie jest uznawana przez żadne państwo na świecie. Górski Karabach utrzymuje natomiast ścisłe związki z Armenią, która wspiera go politycznie, militarnie i ekonomicznie. Były prezydent i premier Armenii Serż Sarkisjan wywodzi się Górskiego Karabachu, w czasie wojny o jego niezależność, w latach 1992-1993 był ministrem obrony nieuznawanej republiki.

Od czasu rozejmu z 1994 r. konflikt pozostaje zamrożony. Karabaski proces pokojowy toczy się w ramach Mińskiej Grupy OBWE w skład której poza zwaśnionymi stronami, wchodzą przedstawiciele Białorusi, Niemiec, Włoch, Holandii, Szwecji, Portugalii, Turcji, Szwecji, Finlandii, którym przewodniczą reprezentanci Francji, USA i Rosji. W 2016 roku w regionie doszło do starć zbrojnych.

ria.ru/kresy.pl / streambang.com

Comments