Na dziedzińcu krakowskiego ratusza stanie pomnik "ukraińskiej" księżniczki

Comments · 2364 Views

We wtorek 19 listopada na dziedzińcu Pałacu Wielopolskich w Krakowie, obecnej siedziby krakowskiego magistratu, odbędzie się odsłonięcie pomnika Anna Jarosławówny – córki kijowskiego księcia Jarosława Mądrego. Figura księżniczki to prezent z Ukrainy.

Na odsłonięcie pomnika zaprosił za pośrednictwem strony internetowej ukraińskiego MSZ Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie. Annę Jarosławównę nazwano przy tym ahistorycznie „ukraińską” księżniczką a także późniejszą królową Francji. Nie podano, jakie były związki księżniczki z Polską i Krakowem poza tym, iż była „wychowanką polskiej królowej [sic!] Marii Dobroniegi”.

Zobacz także:

Instytut Pamięci Narodowej zidentyfikował kolejne ofiary zbrodni komunistycznych

Unijne flagi wracają do Senatu

Pan Idealny (2015) Lektor PL

Zatrzymano sprawcę który zdewastował kościół w Olecku

Portal Onet twierdzi, że zbezczeszczono grób „żołnierzy UPA” w Pikulicach. Przemyscy działacze: to prowokacja

Narodowy Bank Polski prognozuje wzrost bezrobocia i spadek tempa wzrostu PKB

Psy policyjne w Teksasie nie będą już usypiane po “przejściu na emeryturę”

Hiszpania: socjaliści oraz radykalny lewicowy Podemos tworzą koalicję rządową

Autorem rzeźby jest Konstantyn Skrutycki a została ona podarowana Krakowowi przez organizację społeczną „Cztery Królowe” oraz państwową administrację Kijowa podczas ubiegłorocznych „Dni Kijowa w Krakowie”. Jak podano, wzniesienie pomnika jest „ostatnim wydarzeniem z szeregu projektów, których głównym celem było rozwinięcie partnerstwa krakowsko-kijowskiego i dobrosąsiedzkich relacji”.

Przypomnijmy, że w 2017 roku Rosjan i Ukraińców rozpalił spór, czy Anna Jarosławówna była Ukrainką, czy Rosjanką. Powód do sporu dał Władimir Putin, który podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem przypisał jej rosyjską narodowość. Jak komentował wówczas historyk dr Łukasz Adamski, nazywanie córki księcia Rusi Kijowskiej „Rosjanką” bądź „Ukrainką” jest wielkim uproszczeniem.

Kresy.pl / mfa.gov.ua / streambang.com

Comments