Parlament Holandii chce wyjaśnienia roli Ukrainy w katastrofie lotu MH17

Comments · 6674 Views

Parlament Holandii zaaprobował we wtorek propozycję wszczęcia dochodzenia w sprawie możliwego przyczynienia się ukraińskich władz do zestrzelenia boeinga linii Malaysia Airlines nad Donbasem w lipcu 2014 roku – podaje ukraiński portal Europejska Prawda. Zginęło wówczas 298 os

Autorem wniosku o wszczęcie dochodzenia był parlamentarzysta Chris van Dam z partii Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA). Van Damowi chodzi o ustalenie odpowiedzialności ukraińskich władz, w szczególności o niezamknięcie przestrzeni powietrznej nad Donbasem, gdzie wówczas toczyły się intensywne walki z użyciem m.in. broni przeciwlotniczej.

Zobacz także:

Pentagon: wycofaliśmy nasze siły z drogi potencjalnej tureckiej inwazji dla ich bezpieczeństwa

Konfederacja po raz kolejny wygrała w sądzie z "Wiadomościami" TVP

Rocznie na Ukrainę przemyca się towary o wartości 10 mld dolarów - twierdzą eksperci

IPN wdrożył nowoczesny system. Prof. Szwagrzyk: to przełomowy i historyczny dzień

24 proc. Polaków, głównie młodych, rozważa wyjazd do pracy za granicę

IZRAELSKA GAZETA DONOSI, JAK ŻYDZI MORDOWALI POLAKÓW

Dzisiaj holenderski parlamentarzysta powiadomił na Twitterze, że jego wniosek został jednogłośnie przyjęty.

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Holandii Stef Blok dochodzenie w tej sprawie nie będzie łatwe, ponieważ wymaga także współpracy Rosji. „Chodzi także o jej przestrzeń powietrzną” – cytuje jego słowa Europejska Prawda.

W 2015 roku Holenderska Rada Bezpieczeństwa, zajmująca się m.in. bezpieczeństwem lotów, stwierdziła, że Ukraina powinna była zamknąć przestrzeń powietrzną nad Donbasem. Malezyjski boeing poleciałby wówczas inną trasą i nie doszłoby do jego zestrzelenia. Mimo to holenderskie władze nie podjęły żadnych kroków wobec Ukrainy.

Na pokładzie Boeinga 777-200ER linii Malaysia Airlines, wykonującego lot MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur, znajdowało się 298 osób, głównie Holendrów. Samolot został zestrzelony rakietą 17. lipca 2014 roku nad obszarem kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów, zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi. Według ustaleń JIT – grupy śledczej badającej sprawę zestrzelenia malezyjskiego boeinga – maszyna została trafiona rakietą BUK TELAR, która pochodziła z 53. Przeciwlotniczej Brygady Rakietowej stacjonującej w Kursku w Rosji. Rosyjskie władze nie uznają tych ustaleń.

Kresy.pl / Europejska Prawda  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/parlament-holandii-chce-wyjasnienia-roli-ukrainy-w-katastrofie-lotu-mh17

 

Comments