Łukaszenko radzi polskiemu rządowi by nakarmił swoich lekarzy zamiast ściągać białoruskich

Comments · 3173 Views

Prezydent Białorusi, Aleksandr Łukaszenko skomentował inicjatywę polskiego rządu, który chce ułatwić zatrudnianie w polskich placówkach ochrony zdrowia lekarzy z jego kraju.

„Często się mówi, że Białoruś powinna się wzorować na Polsce. Jeżeli państwo tak dobrze się rozwija, to dlaczego są zainteresowani specjalistami z Białorusi, z „dyktatury”? Jeżeli dobrze się rozwijacie, proszę bardzo, nakarmcie własnych lekarzy i niech leczą waszych ludzi” – słowa białoruskiego prezydenta zacytował, za agencją informacyjna Biełta, portal gazety „Rzeczpospolita”.

Zobacz także:

Aktor Tom Cruize chce kręcić we Lwowie swój nowy film [+VIDEO]

Dania zgodziła się na budowę Nord Stream 2

Ambasador Izraela po raz kolejny oskarża Konfederację o antysemityzm

Polityk PiS ujawnił cel tej partii - żeby nie powstała prawica narodowa

kibice NAC Breda uczcili żołnierzy gen. Maczka [+VIDEO/+FOTO]

Komisja Europejska skarży się przeciwko Polsce w Trybunale Sprawiedliwości UE

Zrobiliśmy sobie z Polski wielkie wysypisko. Te kraje zwożą do nas śmieci na potęgę

Mówiąc o działaniach władz polskich na rzecz pozyskania lekarzy u wschodnich sąsiadów. Łukaszenko zapewnił, że będzie starał się „zatrzymać” specjalistów. Jako środki mające w tym pomóc wymienił budowę tanich mieszkań dla lekarzy i innych pracowników służby ochrony zdrowia, a także podwyżkę ich płac. Jak napisaliśmy we wtorek, płace pracowników białoruskiej służby zdrowia faktycznie wzrosły we wrześniu i to najwięcej spośród wszystkich pracowników tamtejszej budżetówki – o 11,2 proc. w czasie gdy średnia płaca wyliczana ze wszystkich zawodów spadła o 1,3 proc. Jednak ten nagły wzrost płac lekarzy i innych pracowników medycznych może mieć związek ze zbliżającymi się wyborami do izby niższej białoruskiej parlamentu.

Jak napisaliśmy w zeszłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia opracowało projekt zmiany przepisów mających umożliwić łatwiejsze zatrudnianie medyków spoza krajów członkowskich UE, w tym z Ukrainy i Białorusi.

rp.pl / kresy.pl / streambang.com

Comments