Sąd zadecydował wbrew ZUS. Tysiące kobiet może wnioskować o wyższą emeryturę

Comments · 6498 Views

Emerytura dla rocznika 1953 będzie mogła być ponownie ustalona. Wystarczy złożyć wniosek o ponowne ustalenie jej wysokości i nie ma na to wpływu, ile czasu minęło od podjęcia decyzji w tej sprawie przez ZUS.

Emerytura dla rocznika 1953

Emerytura dla rocznika 1953 będzie mogła być ponownie ustalona, tak wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Łomży. Sprawa dotyczyła kobiety, która urodziła się w 1953 roku, której w 2008 r. ZUS przyznał emeryturę w obniżonym wieku, natomiast 16 stycznia 2014 r. ustalił świadczenie, które przysługiwało po osiągnięciu wieku emerytalnego. Wysokość tego świadczenia została obliczona na podstawie art. 25 ust. 1b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1270). "Zgodnie z nim podstawa wymiaru emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego została pomniejszona o kwotę wcześniej wypłaconych świadczeń” - pisze portal Gospodarka.dziennik.pl. Przełożyło się to z automatu na jej niższą wysokość.

Zobacz także:

Wiceminister Ukraiński zarzucił Polsce "gospodarcze ludobójstwo"

Jak zrobić cydr z jabłek ? Wykonanie krok po kroku

Emmanuel Macron: przeżywamy śmierć mózgu NATO

Parlamentarzysta z Białorusi zapowiada zmianę systemu politycznego i liberalizację Białorusi

USA nalega, by nowe ukraińskie władze nie ścigały Poroszenki

Jemen: Prosaudyjskie władze porozumiały się z południowymi separtystami

Rosyjski Ambasador wezwany do azerbejdżańskiego MSZ - spór w sprawie Górskiego Karabachu

Wrocław: Polska i UE płacą za kursy dla Ukraińców, m.in. jak uzyskać polskie obywatelstwo

Przepis budził wątpliwości

Ze względu na to, że przepis wzbudzał wiele wątpliwości, został zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego przez Sąd Okręgowy w Szczecinie, według którego jest on wbrew zasadzie zaufania obywateli do państwa i prawa. Powód jest taki, że osoby, które podjęły decyzję o przejściu na wcześniejszą emeryturę, nie miały wiedzy, że decyzja ta będzie miała wpływ na wysokość ich świadczenia powszechnego.

TK orzekł 6 marca 2019 roku, konstytucja została naruszona przez ustawodawcę za sprawą wprowadzenia znienacka nieznanej wcześniej zasady dotyczącej obniżenia emerytury powszechnej o pobrane wcześniej świadczenia. Mogło się wydawać, że dzięki temu wyrokowi poszkodowani zyskali możliwość, by ich świadczenia były korzystniej przeliczane. “Po orzeczeniu wszystkie kobiety urodzone w 1953 r. zyskały prawo wznowienia postępowania na podstawie art. 190 ust. 4 konstytucji” - informuje portal Gospodarka.dziennik.pl.

Sąd zastąpił ustawodawcę

Sąd w pewien sposób został zastąpiony przez ustawodawcę, gdyż wciąż nie ma w Polsce przepisów realizujących wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Kłopot polega na tym, że ich sytuacja nie była równorzędna. “Tryb i termin zależały bowiem od tego, czy sprawa przyznania emerytury znalazła swój finał w sądzie, czy zakończyła się decyzją ZUS” - podaje serwis Gospodarka.dziennik.pl. Ten drugi przypadek jest mniej korzystny dla poszkodowanych ze względu na to, że organ rentowy obiera stanowisko, iż “uchylenie decyzji nie może nastąpić, jeżeli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło pięć lat (art. 146 par. 1 k.p.a.)”.

www.biznesinfo.pl / streambang.com

Comments