Francuska policja zlikwidowała w Paryżu dwa obozowiska migrantów [+VIDEO]

Comments · 2868 Views

Zaledwie dzień po tym, jak premier Francji zapowiedział „odzyskanie kontroli nad polityką migracyjną” francuskie władze przeprowadziły w Paryżu wielką akcję likwidacji dwóch „dzikich” obozowisk, w których mieszkali migranci.

Premier Edouard Philippe przedstawił w środę projekt reformy, która ma ograniczyć napływ imigrantów do Francji. Wśród zapowiedzianych posunięć znalazło się wprowadzenie kwot dla imigrantów zarobkowych oraz ograniczenie imigrantom dostępu do hojnego francuskiego systemu opieki społecznej. Przykładowo osoby ubiegające się o azyl będą musiały czekać trzy miesiące, zanim uzyskają prawo do opieki medycznej, nie licząc przypadków pilnych.

Zobacz także:

Sąd zadecydował wbrew ZUS. Tysiące kobiet może wnioskować o wyższą emeryturę

Wiceminister Ukraiński zarzucił Polsce "gospodarcze ludobójstwo"

Jak zrobić cydr z jabłek ? Wykonanie krok po kroku

Emmanuel Macron: przeżywamy śmierć mózgu NATO

Parlamentarzysta z Białorusi zapowiada zmianę systemu politycznego i liberalizację Białorusi

USA nalega, by nowe ukraińskie władze nie ścigały Poroszenki

Jemen: Prosaudyjskie władze porozumiały się z południowymi separtystami

Rosyjski Ambasador wezwany do azerbejdżańskiego MSZ - spór w sprawie Górskiego Karabachu

Zapowiedziano także, że „dzikie” obozowiska wokół Paryża zostaną zlikwidowane do końca roku. Już w czwartek policja zlikwidowała dwa takie obozowiska na północno-wschodnich obrzeżach Paryża (niedaleko Porte de la Chapelle i na ulicy Wilsona w Saint-Denis), ewakuując 1600 migrantów. Jak podaje Interia, w namiotach, a czasem na gołej ziemi, mieszkali tam głównie Afgańczycy, Erytrejczycy i Sudańczycy, a według władz Paryża było tam „pełno śmieci”, wszędzie biegały szczury oraz unosił się „odór moczu i odchodów”. Ponadto oceniono, że kilkaset mieszkających tam osób było nosicielami różnych chorób. Migrantów przewieziono autobusami do nieczynnych hal sportowych i innych odpowiednio przygotowanych budynków publicznych. Mają zostać oni sprawdzeni i tych, którym już odmówiono azylu we Francji, czeka deportacja.

Jak widać na nagraniu kanału Ruptly, po ewakuacji jednego z obozowisk do sprzątania zgromadzonych w nim śmieci przystąpiły służby komunalne.

W najbliższych tygodniach ma zostać ewakuowane obozowisko w Porte d’Aubervilliers, w którym przebywa 2-3 tys. osób. Szef MSW Christophe Castaner zapowiedział, że władze będą zapobiegać odradzaniu się obozowisk przeprowadzając na ich terenie „codzienne obławy”.

Media wiążą zapowiedź zmiany polityki migracyjnej Francji z przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Ich zdaniem obóz Emmanuela Macrona chce odciągnąć w ten sposób wyborców od Zjednoczenia Narodowego.

Kresy.pl / NYT / PAP / Interia / streambang.com

Comments