UE krytykuje wyrok śmierci dla zabójcy 8-miesięcznego dziecka na Białorusi

Comments · 2106 Views

Unia Europejska wydała oświadczenie potępiające kolejny wyrok śmierci wydany na Białorusi – podaje agencja Interfax-Zapad.

Unia Europejska sprzeciwia się karze śmierci we wszystkich okolicznościach. Kara śmierci jest nieludzką i nieskuteczną karą, która nie może służyć jako środek odstraszający – oświadczyła w poniedziałek Europejska Służba Działań Zewnętrznych, czyli unijna dyplomacja. ESDZ podkreśliła, że moratorium na karę śmierci na Białorusi mogłoby być pierwszym pozytywnym krokiem w kierunku zniesienia kary śmierci w tym kraju.

Zobacz także:

Paryż: Panika w kinie po tym, jak Algierczyk zaczął krzyczeć "Allahu akbar!"

VIII Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim

15 nawyków żywieniowych, które zabiją Cię szybciej niż papierosy!

Oszukują Polaków na potęgę. Ceny taxi nad morzem to kpina

Nie mamy nietolerancji na gluten, ale na glifosat!

Trump dąży do wycofania się USA z Traktatu o otwartych przestworzach

Oświadczenie UE zostało wydane w związku z kolejnym wyrokiem śmierci na Białorusi. W piątek sąd obwodowy w Brześciu skazał na karę śmierci 48-letniego Siergieja Wiktora, który w Łunińcu zamordował ze szczególnym okrucieństwem 8-miesięczną dziewczynkę. Wyrok 25 lat pozbawienia wolności usłyszała w tej sprawie także matka dziecka.

Tragedia wydarzyła się w Łunińcu w 2018 r. Wieczorem 27 października ojciec dziewczynki wrócił do domu i znalazł ciało córki ze śladami wskazującymi na zabójstwo. W tym czasie zabójcy – 25-letnia matka dziecka i jej 47-letni znajomy znajdowali się w mieszkaniu. Oboje byli pijani.

Według prokuratury przestępstwo zostało popełnione ze szczególnym okrucieństwem w celu powodowania szczególnych cierpień. Na ciele dziecka znaleziono ślady co najmniej 46 obrażeń. Jak ustalono, do zabójstwa doszło „bez przyczyny, z pobudek chuligańskich”.

To trzeci wyrok śmierci wydany w tym roku na Białorusi i pierwszy od 10 lat w obwodzie brzeskim. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Skazani mogą jeszcze odwołać się do Sądu Najwyższego.

Białoruś pozostaje jedynym krajem w Europie i Wspólnocie Niepodległych Państw, gdzie wykonuje się karę śmierci za szczególnie okrutne zabójstwa. Karę wykonuje się przez rozstrzelanie. Krewni skazanych na śmierć z reguły nie są informowani o egzekucji i nie mają prawa do ostatniego widzenia. Zgodnie z białoruskim prawem ciała rozstrzelanych nie są przekazywane krewnym do pochówku, a o miejscu ich pochowania nie informuje się.

Kresy.pl / Interfax-Zapad / kp.by / streambang.com

Comments