Śmiercionośną Sieć 5G na Węgrzech zbudują Chińczycy

Comments · 2266 Views

Minister Spraw Zagranicznych Węgier, Péter Szijjártó ogłosił we wtorek, że to chiński potentat przemysłu telekomunikacyjnego i elektronicznego – Huawei zbuduje w tym kraju sieć 5G.

Szijjártó złożył taką deklarację w Szanghaju, gdzie we wtorek otworzono drugie Chińskie Forum Importu i Eksportu. Szef węgierskiej dyplomacji podkreślił, że jego państwo nie zamierza dyskryminować żadnej firmy przestrzegającej prawa Węgier. Jak podaje portal Daily News Hungary, chiński koncern będzie budował na Węgrzech sieć 5G w partnerstwie z niemieckimi operatorami Vodafone i Deutsche Telekom.

Zobacz także:

Kosiniak chce wspólnych z PO prawyborów prezydenckich

Deputowana Izby Reprezentantów wdała się w homoseksualny romans z podwładną

ABW wydaliła z Polski rosyjskiego wicekonsula

Polski produkt na czarnej liście żywności. Importują skażone do Polski, żeby exportować jako Polskie skażone (Dobijanie

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny wciąż przeciw autokefalii dla PKU

Curtea de Argeş 1600 roku - bitwa o Rumunię

Babczenko wyleciał z Ukrainy do Izraela zapowiadając, że wjedzie do Moskwy "na Abramsie"

Amerykańska spółka górnicza na progu bankructwa

Szijjártó przypomniał, że gościł na Chińskim forum Importu i Eksportu już po raz drugi. Na pierwsze tego rodzaju imprezie był gościem honorowym. Odzwierciedla to coraz bliższe relacje między Budapesztem a Pekinem. Chińczycy traktują Węgrów jako kluczowego partnera w Europie Środkowej. Węgry stały się dla Chin głównym partnerem handlowym w Europie Środkowej wyprzedzając pod tym względem znacznie większą od węgierskiej, polską gospodarkę. Znacznie wyższe są także chińskie inwestycje nad Dunajem.

Polityka Węgier i deklaracja węgierskiego premiera wyraźnie kontrastują z polityką polskich władz. Na początku września Mateusz Morawiecki oraz wiceprezydent USA, Mike Pence podpisali w Warszawie deklarację w sprawie budowy w naszym kraju sieci telekomunikacyjnej 5G, która powtarza retorykę administracji Donalda Trumpa stosowaną wobec Chin. Komentatorzy i dziennikarze odczytali treść tej deklaracji jako potwierdzenie tego, iż chińskie koncerny nie zostaną dopuszczone do budowy nowej sieci telekomunikacyjnej w Polsce.

Władze USA w ramach sekowania funkcjonowaniach chińskich koncernów na międzynarodowych rynkach podjęły szczególnie ostre działania właśnie przeciw koncernowi Huawei. Amerykański wymiar sprawiedliwości doprowadził w grudniu zeszłego roku do aresztowania w Kanadzie Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansowej tego chińskiego koncernu, a zarazem córki założyciela Huawei, firmy będącej największym chińskim producentem sprzętu telekomunikacyjnego. Amerykańskie władze wywierają naciski na władze innych państw, a nawet na własnych obywateli, aby nie korzystali ze sprzętu Huawei.

W maju Departament Handlu USA wpisał Huawei na „czarną listę” firm, które muszą występować o specjalne zezwolenie na nabywanie nowoczesnych technologii z USA choć następnie zawiesił wykonywanie tej decyzji na trzy miesiące. Spowodowało to decyzję takich potentatów branży telekomunikacyjnej i elektronicznej jak Google, Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom o zakończeniu współpracy z chińską spółką, mimo zawieszenia sankcji wobec Huawei na okres trzech miesięcy.

dailynewshungary.com/kresy.pl / streambang.com

Comments