Psy policyjne w Teksasie nie będą już usypiane po “przejściu na emeryturę”

Comments · 4654 Views

Kongres stanu Teksas podjął decyzję dotyczącą zwierząt kończących służbę w oddziałach policji. Od tej pory psy i konie zbyt stare aby kontynuować pracę w służbach mundurowych nie będą już usypiane.

Dotychczas pory prawo stanowe wymagało, aby zwierzęta które są już zbyt stare na kontynuowanie służby, zostały sprzedane na aukcji lub uśpione – informuje “Washington Post”.
 
W świetle prawa Teksasu zwierzęta traktowane były do tej pory jako “ruchomość” należąca do służb bezpieczeństwa, która, tak jak broń, powinna zostać zutylizowana, gdy przestaje się nadawać do użytku.

Dzięki lobbingowi organizacji broniących praw zwierząt oraz stowarzyszenia szeryfów Teksasu, sytuacja ta się zmieniła. Od tej pory psy i konie będą mogły być adoptowane za darmo przez ich służbowych opiekunów lub “inne wykwalifikowane osoby”.

Zobacz także:

Hiszpania: socjaliści oraz radykalny lewicowy Podemos tworzą koalicję rządową

Kolejna eskalacja w Strefie Gazy. W stronę Izraela wystrzelono rakiety

Abonament ostro w górę. Więcej zapłaci niemal co drugi Polak

Prezydent Łukaszenko: karę śmierci na Białorusi można skasować tylko poprzez referendum

Msza Święta trydencka w Sejmie. Z inicjatywy posłów Konfederacji

Media: tajemniczy emisariusz do mediacji między Polską a Rosją

Łódzkie: w specjalnej chłodni znaleziono dwóch martwych Ukraińców

PAD w Sejmie: podstawą patriotyzmu, w odróżnieniu od nacjonalizmu, jest miłość [+VIDEO]

Do tej pory policjanci chcący przygarnąć lub ochronić swoje psy, musieli wykazywać “kreatywność” w obchodzeniu przepisów. Szef stowarzyszenia szeryfów i zarazem szeryf hrabstwa Collin Jim Skinner powiedział, że gdy objął tę funkcję, zastał w swojej komendzie dwa stare i schorowane psy, więc by je uratować formalnie nie pozwolił im pójść na emeryturę, a jedynie “zwolnił je z aktywnych czynności służbowych”. – czytamy w “Washington Post”.

Departament Policji w Austin po prostu sprzedawał opiekunom psy i konie za symbolicznego dolara. Jak komentuje dziennik, dotychczasowa praktyka stawiała policjantów przed trudnym wyborem etycznym – mogli albo ratować zwierzęta, albo respektować prawo.

Źródło: Washington Post

Comments